Stary Ratusz Stara Lampa

Historia
Rynek 30 we Wrocławiu wygląda dziś współcześnie i niepozornie. Nie bez powodu jednak kamienicę tą nazywa się Starym Ratuszem. Dawniej nosiła również miano domu Pod Polskim Królem lub Pod Królem Augustem. Tradycyjna nazwa świadczy o tym, że to właśnie w kamienicy przy Rynku 30 spotykali się radcy miejscy.
 
Kamienicę zbudowano w połowie XIV wieku, czyli mniej więcej sto lat od ukształtowania się rady miejskiej. Ratusz, w którym zbierali się włodarze miasta powstał już u schyłku XIII wieku. Warto wspomnieć jednak, że do XVII wieku przechodził on liczne rozbudowy. Prawdopodobnie wtedy także  rada miejska wynajmowała pomieszczenia kamienicy. Druga nazwa Starego Ratusza - Pod Polskim Królem i Pod Królem Augustem - pojawiła się za sprawą elekcji Augusta II Mocnego na króla Polski. Był on również elektorem Saksonii i często przebywał w  Dreźnie. Wrocław leżał na trasie między jedną a drugą stolicą. Stąd, by wygodnie odpocząć w czasie podróży jadąc bądź wracając z Warszawy, królowie dynastii Sasów uczynili z Rynku 30 swoją kwaterę.
 
 W 1714 roku budynek przebudowano w barokowym stylu na życzenie ówczesnego właściciela Ernsta von Löwenstedt und Ronneburg. Za jego sprawą powstał czteropiętrowy budynek o czteroosiowej fasadzie zwieńczony attyką w formie balustrady. Budynek ten rozebrano jeszcze w 1905 roku, aby na jego miejscu powstała nowa budowla. Po wojnie kamienicę odbudowano, nawiązując do jej barokowego wyglądu.

Copyright © Stary Ratusz 2011
Wszelkie prawa zastrzeżone

Powered by Signum IT s.c.
Developed by B&G Public Relations